Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chulak

16. 4. 2011
Chulak
09 Scorpius 02 Crater 23 Triangulum 15 Capricornus 37 Sextans 20 Sculptor     Výchozí bod 07 Serpens Caput

Chulak

Je to domovská planeta Goa’uldů, dříve pod vládou Apophise a také všech Jaffů. Planeta byla veřejně označena jako první planetou goa’uldských bohů. Byla také první planetou, která padla do rukou Oriů. Chulak obíhá binární hvězdný systém, který dodává planetě velmi teplé dny a chladné noci. Planeta je hornatá, hustý vegetační svět s obrovskými jehličnatými lesy. Nachází se zde také hlavní město, které se nazývá Chulak, stejně jako planeta. Zdá se, že město je postaveno na vrcholu kopce a je několik kilometrů od hvězdné brány. Město je kamenné a je zde postaven palác s chrámem Apophise. Hvězdná brána na Chulaku je pojmenována místními obyvateli na planetě jako Chappa’ai. Působí zde více jak 5000 let. Pod kontrolou Apophise byla oblast Hvězdné brány zbavena lesa a byla z ní udělána téměř svatyně se strategicky umístěnými kameny do tvaru jakéhosi víru, který vypadá jako spirální ramena Mléčné dráhy.

Za vlády Apophise byla planeta objevena týmy SG-1 a SG-2, po té co Louis Ferretti zahlédl adresu Chulaku na Abydosu, když se útočníci vraceli. Oba týmy pokračovaly na planetě, ale tým SG-1 byl zajat Apophisem a uvězněn spolu s unesenými Abydosiany. Později O’Neill přesvědčil prvního muže Apophise Teal’ca, aby jim pomohl. Ten se nakonec otočil proti vlastním strážím, které zabili a pomohl týmu a lidem utéci na Zemi (SG-1x02 Děti buhů).

Háje Chompkatského jitra je oblast země na Chulaku, o které se říká, že je krásná, protože je plná různých kvetoucích rostlin. Teal’c s Rya’cem si tam hráli, když byl mladý. Později použije Rya’c háje Chompkatského jitra jako kódovou zprávu pro Tea’lca, když byl pod vlivem Apophise. Teal’c ji rozluštil a setkal se s ním v háji. Spolu s SG-1 pozabíjeli stráže a vzali ho s matkou zpět na Zemi, ačkoliv se později ukázalo, že je stále pod vlivem Apophise (SG-1 2x08 Rodina).

Další oblastí na Chulaku je úpatí Gomai. Během setkání s některými Jaffy o vstupu do povstání byl Tea’lc představen Ma’karem z úpatí Gomaie, než byl zajat. Později se zjistilo, že setkání byla past, která by umožnila Apophisovi chytit Heru’ura, kterého ale nakonec zabil (SG-1 4x14 Hadí zášť).

Po Apophisově vládě byl Chulak napaden Sokar’ovými silami a ten převzal kontrolu nad planetou, ale mnoho Jaffů se stalo stoupenci jaffského povstání za svobodu. Když do Mléčné dráhy dorazily první Orijské mateřské lodě, byla tato planeta první, která byla Orii dobita během jejich invaze v Mléčné dráze, protože s největší pravděpodobností byl Chulak první planetou, která povstala proti Goa’uldům. Oriové tak chtěli dokázat, že se s Jaffy snadno vypořádají. Po porážce Oriů ovšem není známo, co se dál na Chulaku dělo (např. SG-1 3x20 Mateřský instinkt, 7x22 Ztracené město, 8x16 Poslední boj, 10x01 Z masa a kostí).

Tazek'sur je památník na Chulaku, kde selhalo Jaffské povstání při bitvě a kde zemřel otec Geraka. Toto místo si Teal‘c vybral, aby přesvědčil Geraka, že udělal špatnou věc, když se stal Převorem a pomohl jim zlikvidovat na Zemi Orijský mor (SG-1 9x11 Čtvrtý jezdec apokalypsy).